Läste några inlägg (på SvD och Expressen) om företaget Interaktiv Säkerhet. De sysslar enligt egen utsago med:
kostnadseffektiva upplägg för bevakning av användargenererat materiel som t.ex. forum, artikelkommentarer och bloggar, alla dagar och kvällar i veckan. Året om.
Sen kör de med den tråkiga skrämseltaktiken som inte är så ovanlig. Vad sägs om detta:
Interaktiva tjänster kan innebära problem med t.ex. rasistiska inlägg, förtal, trakasserier, och upphovsrättsbrott. Det finns även en risk för barnpornografiska inlägg.
Herregud! Den formuleringen borde ju diska dem från samarbete med alla seriösa företag.
Nu kan jag iof tro att vissa har behov av hjälp med moderering (t.ex. Expressen). Men risken jag ser med det här är att alla andra får vatten på sina reaktionskvarnar. ”Vad var det vi sa!? Vi kan inte föra dialog med våra kunder, vi kommer bli överösta med barnporr!!”
Om ni inte har den färskt i minnet vill jag föreslå en omlyssning på Hassans briljanta ”10 000 tyska bögar”. Sen kan ni själva rita streck mellan punkterna.
@ Johan: Som representant för Expressen kan jag lugna alla med att förekomsten av barnpornografi är nära nog noll, ja till och med noll vågar jag nog påstå, i de olika forum som står våra besökare till buds att kommunicera i. Och eftersom Expressen.se är Sveriges näst största mediesajt kan jag nog lugnt rekommendera andra företag att det går alldeles utmärkt att ”föra en dialog” med kunderna på nätet via artikelkommentarer och läsarbloggar.
Men: Interaktiv Säkerhet har rätt i att det sprids annat olämpligt material som seriösa aktörer ibland kan behöva hjälp med att hålla efter, bland annat därför har Expressen.se anlitat Interaktiv Säkerhet för att sköta modereringen.
GillaGilla
Thomas, det är precis det jag menar. Förstår som sagt att ni kan ha ett behov av att få hjälp med modereringen. Det jag vänder mig mot är IS införsäljningsteknik, snarare än tjänsten i sig.
Sen återstår så klart frågan om att lägga ut redaktionella beslut på ett externt företag. Något jag iof tror går att lösa även om det kommer ta ett tag att ”trimma in”.
GillaGilla
Problemet med modereringen av IS är att det inte finns någon konkret beskrivning av vad som modereras och inte eller varför.
Jag kommenterar detta på min blogg, Aktivarum, varför är det så viktigt att ta bort olämpligt Material? För det första är ju lämplighet något som varierar från person till person.
Att olagligt material tas bort är förståeligt men just denna utmämning av sig själv som moralens försvarare är ju helt utan någon presenterad grund.
För det andra vi vet inte vad som tas bort, varför och vi vet heller inte vilka personer som gör det.
Avslutningsvis är den viktiga frågan om tidningarna känner sig tvingade att göra så här. Varför? Är det för att undvika juridiska problem eller är det ett försök att få styra hur världen ser ut?
Tidningar styr i hög grad hur världen uppfattas men om femhundra inlägg kritiserar innehållet kanske folk undrar hur representativt det är för den verklighet som skall rapporteras?
GillaGilla
Tack för kommentaren Erik och för intressant diskussion på http://aktivarum.wordpress.com/
GillaGilla