Nu är vi där. Google har idag släppt Google Latitude som gör det möjligt att visa dina vänner (hyggligt exakt) var du befinner dig.

Du behöver en Android, Blackberry, S60 eller Win-mobile för att kunna använda tjänsten. Men enligt Googles blog finns det snart en iPhone-app klar.
Vissa tycker nog det här är jätteläskigt (bl.a. M3), själv tycker jag det är underbart bra. Har länge funderat på om man inte skulle kunna ta fram en sån här app för t.ex. konsultbyråer. Om ni jobbat på en sån vet ni hur omöjligt det är att hålla reda på folk.
Lociloci finns och levererar redan samma tjänst i Sverige. Jag gjorde ett par tappra försök att gå med, men utan framgång. Tyvärr är nog deras dagar räknade nu. Med lite tur köper Google eller någon annan upp dom.
Även Computer Sweden har noterat att Latitude finns, dock utan åsikt.
I dystopia så fascineras jag av att storebror-samhället inte bara är över oss utan att vi bjöd in det med glädje…men det är i dystopia så klart.
GillaGilla